A piac áll, beszerzések befagyasztva. Körülbelül ezzel a helyzettel állunk szembe mi kereskedők, nagyjából a választások időszaka óta. A görög államcsőd fenyegetése sem tett jót a devizaárfolyamoknak, EUR és USD egyaránt rég látott szinte emelkedett, ami azt eredményezte, hogy a cégek elkezdtek megálljt inteni és kivárni. A választás nyertesének ígéretei azonban kedvezőbb fordulatot hoztak, így a hazai cégek is megnyílni látszottak, a projektek újra elkezdtek élesedni, mi pedig örültünk, hogy most talán újra...
A piac szempontjából az importőrökön sok múlik, hiszen a készletértékeket napi szinten befolyásolják a devizaárfolyamok. Ennek stabilitása létkérdés, a FIDESZ épp erre építette a választási programjának egy részét is, hiszen a devizahitelesek már jó ideje nagy bajban vannak. Az ő biztonságuk a piac működését is nagyban érinti. Ezzel szemben, mindjárt két politikus is olyan kijelentéseket tett, mely a forint gyengülését eredményezte, rendkívül rövid távon. Ebből látszik, hogy akár tetszik, akár nem, a mindennapi politika is abszolút mértékben befolyásolja a gazdaságot.
Nagyon haragszom, mivel Kósa és Szijjártó kijelentése két dolgot eredményezett; az elcsúszott árfolyamok, ha nincs életképes program, rögzülni fognak magas szinten, ami a devizahiteleseket csődbe taszítja. Ezzel együtt a beszerzések most nem 1-2 hónapra, hanem akár negyed, vagy félévekre is leállhatnak, az árszínvonal emelkedik és a kutya nem fog venni semmit.
Milyen jó is ez; a FIDESZ meghirdette a devizahitelesek megmentését, erre a beiktatás után két nappal máris a szakadék szélére sodorja őket, talán még rúg is egyet rajtuk. Felröppentek ugyan pletykák arról, hogy az exportőrök lobbija miatt került sor egy ilyen drasztikus verbális megnyilvánulásra, ami a forintot lejtőre tolta. Van a dologban ráció, de jelen helyzetben a FIDESZ igen rosszul mérte fel a helyes irányt. Először azt a réteget kellene megmenteni, amelyik a termelőerőt jelenti az exportőrcégeknek. Ha az elégedetlenség utcára hajtja a tömegeket és az események felveszik a görög mintát, vajon mekkora lesz a felvásárlók bizalma a hazai termékkel szemben? Semekkora. Hogy miért hoztam a bableves és a kefir példáját? Jómagam fogyasztottam ezt a kettőt egy hete, röviddel egymás után. A két komponens egymás hatását erősítette, a másnap reggelt gondolom nem kell részleteznem, valamint azt sem, hogy ez mennyire legyengített. Nos, ez lesz itt kis hazánkban is. Destabilizálódó életszínvonal, megroggyanó gazdaság, ebből politikai viszály, majd továbbgyűrűzés globális szintre. Gazdasági széntabletta pedig nem létezik.